Outlook – look out!
Høsten vil inneholde mange spennende og krevende oppgaver, skriver Birgitte Lloyd i NFT nr. 6/2025.
For de av oss som jobber uten lange arbeidsplaner eller fast turnus, er første dag etter sommeren et eventyr når det kommer til å få dagene og ukene strukturert etter ferien. Noen hendelser er selvsagt lagt inn før sommeren, og noen datoer er fastsatt for lengst, men jeg er helt sikkert ikke alene om å prøve å få det store puslespillet som heter Outlook-kalenderen til å gå opp med Teams-innkallinger og forespørsler om samarbeid og møter.
Innboksen har selvsagt blitt forsøkt ryddet i underveis. Mens jeg har sittet i bilen på fergestrekninger i Sogn og Fjordane, ventet på at solen skulle stikke frem på hytta, eller ventet på forsinket boarding på Gardermoen. Allikevel, det er nok å ta tak i og ta stilling til når julimåned er over, og det virker som om hele verden er tilbake på beina etter å ha ligget i sommerdvale.
Det siste vi la i inn i kalenderen før sommeren var et besøk på Prindsen mottakssenter i Oslo. Der fikk rådgiver Cathrine Klerck og jeg en omvisning på senteret, som huser overnattingsmuligheter, feltpleie og sprøyte-/røykerom for rusbrukere i hovedstaden. Som farmasøyt med bakgrunn fra apotek, kjenner jeg godt til utfordringene som bruken av rusmidler kan gi, og det var både inspirerende og tankevekkende å møte ansatte på senteret, som natt og dag sørger for trygghet og omsorg i en tøff og slitsom hverdag. Det at såkalt kameratredning, nesespray mot overdose, nå er tilgjengelig på norske apotek, er noe Farmaceutene har jobbet for lenge, og det viser seg at samtalene, møtene, e-postene og påvirkningen faktisk virker. Det handler om å vise ansvar, og å vise at apotek og apotekfarmasøyter har en naturlig og viktig rolle i helsevesenet. Kanskje særlig for de svakeste og de som trenger god og enkel tilgang på livsviktig hjelp.
For egen del vil høsten inneholde mange spennende og krevende oppgaver. Første styremøte i september skal sette kursen for vårt nye sentralstyre, og vi skal delta på Arendalsuka, Farmasidagene, FIP-konferansen og Verdens farmasøytdag. I tillegg skal vi arrangere treff og samlinger for våre medlemmer i fora og i regioner, og det skal rekrutteres og deles ut labfrakker til alle våre nye studentmedlemmer. De som er fremtiden for faget. Det blir med andre ord ikke noe hvilehjem denne høsten heller, og for en som i tillegg til å jobbe for fag og forening, forsøker å ukependle for å hilse litt på familien også, er det helt nødvendig med en kalender som er oppdatert. Så godt det lar seg gjøre.
Vi fortsetter jobben for å vise at farmasøyter må få lov til å ta den rollen jeg vet at vi kan og skal ta. For riktig legemiddelbruk og bedre folkehelse. Det handler om å knuse glasstaket, bryte fordommer og sørge for at legemiddelkunnskap og kompetanse får ta den plassen i helsevesenet som er naturlig. Det er politisk fokus på å tenke nytt og annerledes, bruke folka riktig og å sørge for rett kompetanse på rett sted. Flere politiske partier ser dessuten at farmasøyter kan gjøre en forskjell – nå må vi jobbe godt fremover!
Høsten kommer med stormskritt og gult farevarsel, og når vi kaster stortingsvalget inn i miksen, tror jeg jammen det kommer til å bli både utfordrende og spennende i år også.
Birgitte Lloyd, leder av Farmaceutene
(Publisert i NFT nr. 6/2025 s. 37.)