Lønnsregulering med hengavtale NMD/Vitusapotek

Farmaceutene har avtaler med de fleste apotek som driftes som Vitusapotek-samarbeidene, og Ditt apotek, som innebærer en lønnsutvikling minst på nivå med NMD.
Farmaceutene tilskriver alle "ikke-kjedeeide" apotek, med krav om at det opprettes såkalte hengavtaler, enten basert på Virkes apotekoverenskomst, eller basert på overenskomstens del B for NMD/Vitusapotek.
Det store flertall av de apotekene som driftes som Vitsuapotek-samarbeidene, eller som Ditt apotek, har inngått slike avtaler.
I disse avtalene fremgår det at virksomheten forplikter seg til å gi Farmaceutenes medlemmer en lønnsutvikling minst på nivå med resultatet fra lønnforhandlingene våre med Vitusapotek. Selv om det garanteres en utvikling minst på nivå med Vitusapotek, er dette kun en kollektiv garanti - det er fortsatt opp til arbeidsgiver å foreta en individuell fordeling, dersom det følger av protokollen mellom Farmaceutene og NMD/Vitusapotek.
Hva bør du gjøre - uansett?
Som følge av de inngåtte avtalene, gjelder også Overenskomsten del A mellom Spekter og SAN i virksomheten. Et viktig element her er den gjensidig forventingsavklaringen mellom enkeltansatte og nærmeste leder om lønn, og i Overenskomstens del A II pkt 2 sjette ledd fremgår:
"I den enkelte virksomhet skal det årlig foretas individuelle lønnsvurderinger på bakgrunn av
lønnssamtale med den enkelte og bl.a. basert på:
- Anvendt kompetanse
- Jobbutførelse
- Arbeids- og ansvarsområde"
Det viktigste med denne bestemmelsen er at virksomheten (arbeidsgiver) skal gjennomføre en slik samtale med hver ansatt, hvert år - ikke bare når en arbeidstaker ber om det. Enkelte arbeidsgivere har ivaretatt dette gjennom et eget punkt i den årlige medarbeidersamtalen. Andre trenger kanskje fortsatt litt justering av interne rutiner og retningslinjer, for å sikre at dette blir satt i system.
Uansett om du arbeider hos en arbeidsgiver som aktivt innkaller, eller om du selv må be om lønnssamtalen, er det viktig at du gjennomfører den. Bevissthet om egen lønn og lønnsnivå, og arbeidsgivers vilje til å prioritere deg, kan ha mye å si for innsats og motivasjon.
Dersom dere også har valgt en tillitsvalgt for Farmaceutenes medlemmer i apoteket, oppfordres alle medlemmer til å del referatet, eller i hvert fall hovedpunktene, med foreningens tillitsvalgt. For den tillitsvalgte er det svært nyttig å kjenne til hvordan virksomhetens ledere vurderer de ansattes innsats. Er man tillitsvalgt for kollegaer som alle leverer over arbeidsgivers forventning, er det et svært godt argument for å be om at virksomheten legger til ytterligere lønnsmidler, på toppen av det som følger av NMD-oppgjøret.
Når det har blitt gjennomført lønnssamtaler, er det også lettere å foreta eventuell individuell fordeling basert på saklige vurderinger, og ikke bare på følelser.