Tar du utfordringen? (NFT 12/2008)

NFF-lederens kommentar i Norsk Farmaceutisk Tidsskrift nr. 12/2008.

Tar du utfordringen?

Hvor er farmasøyten? Jeg sitter i en prosjektgruppe i forbindelse med Helsedirektoratets arbeid med helsetjenester i apotek ­sammen med Gunveig Eide i Landsforeningen for hjerte- og lunge­syke (LHL). Vi utfordret henne på hvordan deres medlemmer opplever dagens apotek. Apotekene spiller en svært viktig rolle i Helse-Norge, sier hun, men mange apotekkunder opplever i dag at det har blitt vanskeligere å finne farmasøyten. Det er all grunn til å ta en slik uttalelse fra en de største kundegruppene i apotek alvorlig. Har vi blitt mindre synlig i apotekhverdagen?

Statistikken sier noe annet - vi er der og er flere enn tidligere. I oktober 2007 var det 450 flere farmasøytårsverk i primær­apotek og sykehusapotek enn i januar 2002, ifølge tall fra Apotek­foreningen. Sannsynligheten for at du treffer en farmasøyt i apo­teket har økt, men vi oppfattes som «vanskeligere å finne». Har vi blitt utydelige? Hva har skjedd?

Jeg har sjekket nivået som kreves til eksamen i praktisk farmasi for tiden og jeg er imponert. Det utdannes mange og flinke farma­søyter, de er kunnskapsrike og de lærer kommunikasjon - men fortsatt oppfattes vi som usynlige i apoteket. Hva er det i arbeidssituasjonen på apoteket som gjør at farmasøyten blir mindre ­synlig? En tredjedel av årsverkene i apotek er farmasøyter og to tredjedeler er apotekteknikere. Apotek er faghandel og farma­søytenes kompetanse er til for å brukes, men er pasientene klar over at det er stor forskjell på en farmasøyt og en apotektekniker? Spør de etter farmasøyten? Får de tilgang til den kompetansen de ­fortjener?

Det er andre som spør etter farmasøyten også. Statssekretær Ellen Birgitte Pedersen (SV) vil gjerne diskutere hvordan farma­søyter bedre kan brukes blant annet på institusjoner. «Vi må se på hel­heten i bruken av yrkesgruppene i helsevesenet», sier Pedersen. Dette er musikk i ørene for NFFs leder.


For to år siden lanserte NFF kommunefarmasøyten. Det er ikke enkelt å skape etterspørsel etter en helt ny yrkeskategori i en hard presset kommunehelsetjeneste, men tanken modnes sakte. Den har blitt enda mer aktuell nå - faktisk så aktuell at farmasøyten etterlyses fra ulikt hold. Professor i allmennmedisin Jørund Straand foreslo bruk av farmasøyt i sykehjem til «EU-kontroll» av legemidlene til den enkelte pasient, da tilsynsfarmasøytene i Buskerud dokumenterte dårlig etter­levelse etter retningslinjer for samtidig bruk av Marevan og NSAIDs.

Legemiddelgjennomganger er det etter hvert mange som etter­lyser, i håp om å redusere bivirkninger og feilmedisinering. Enda viktigere er å være til stede med gode kunnskapsbaserte råd slik at dårlig fundert behandling ikke blir iverksatt.

Vi har også fått nye oppgaver for kommunefarmasøyten. Ny ­forskrift om legemiddelhåndtering i virksomheter som yter helsehjelp har introdusert begrepet legemiddelfaglig rådgiver. Den gamle tilsynsfarmasøyten får nye roller og nye oppgaver.

Kommunefarmasøyten kommer. Oppgavene står i kø, men ­dess­verre står ikke pengene i kø.

Tips en venn

Søk i farmaceutene.no:
Søk