Spekter

På høyre side ligger lenker til tariffavtaler og lønnstatistikk. 

Norges Farmaceutiske Forening forhandler ikke direkte mot Spekter, men er medlem av SAN - Sammenslutningen av akademikerorganisasjoner i Spekter, som forhandler som motpart til Spekter.

Forhandlingsmodellen som brukes av SAN og Spekter går ut på at hovedavtalen og en liten del av overenskomsten (A-delen) forhandles mellom de sentrale parter, mens hoveddelen av overenskomsten (B-delen) forhandles ute i den enkelte virksomhet mellom de lokale parter.

Helseforetakene og NMD/Vitusapotek er organisert i Spekter.

De sentrale tariffavtalene som er inngått mellom SAN og Spekter er Hovedavtalen og overenskomstens A-del inklusive sosiale bestemmelser for helseforetakene.  

Norges Farmaceutiske Forening er lokal part i en rekke B-dels-overenskomster som er fremforhandlet av de tillitsvalgte i virksomhetene. I helseforetak hvor NFF ikke har nok medlemmer til å kunne forhandle om egen avtale forhandler de tillitsvalgte som en del av SAN.

Virksomheter med egen B-del:

  • NMD/Vitusapotek
  • Sykehusapotekene HF
  • Apotekene Vest HF
  • Sykehusapotekene i Midt-Norge HF
  • Sykehusapotek Nord HF
  • Virksomheter hvor NFF har B-del som en del av en SAN-gruppe:

  • Rikshospitalet HF
  • St. Olavs Hospital HF
  • Blefjell Sykehus HF
  • Helse Nord-Trøndelag HF
  • Sunaas sykehus HF
  •